Praca urządzeń klimatyzujących opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu czynnika chłodniczego, który pozwala na wymianę ciepła. Jednocześnie jednak normy wprowadzone przez Unię Europejską wskazują na konieczność wykorzystania jedynie tych substancji, które są przyjazne dla środowiska. Z jakich powodów jest to wiązane i co warto wiedzieć o czynnikach chłodniczych?
Mówiąc o wymianie ciepła należy przede wszystkim wyjaśnić sobie, czym jest czynnik chłodniczy. Jest to substancja, która służy efektywnej wymianie ciepła. Oznacza to, iż w zależności od warunków może je pobierać z otoczenia lub oddawać do niego.
Czynnik chłodniczy jest skroplonym gazem, który przy niskim ciśnieniu i niskiej temperaturze wrze, co oznacza pobieranie przez niego energii i przemianę z cieczy w fazę gazową. Z kolei przy wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu oddaje energię, ulegając skraplaniu. Ten naprzemienny proces pozwala na schładzanie powietrza, które przepływa przez klimatyzator i po obniżeniu temperatury wydostaje się do pomieszczenia. W efekcie cała przestrzeń staje się z czasem chłodniejsza.
Globalne ocieplenie klimatu to temat, który pojawia się nieustannie od wielu lat. Jest ono między innymi spowodowane gwałtowną i niezwykle wysoka emisją gazów cieplarnianych, między innymi gazów fluorowanych (freonów). Jeszcze przed dwudziestu laty to one stanowiły dominującą grupę czynników chłodniczych i były wykorzystywane powszechnie między innymi w domowych lodówkach.
Obecnie, ze względów ekologicznych, gazy cieplarniane są systematycznie wycofywane z użycia, a ich miejsce w urządzeniach chłodzących zajmują inne substancje, które mają być bardziej ekologiczne.
Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami, stosowany do tej pory powszechnie w klimatyzatorach czynnik chłodniczy R410A, również znalazł się na liście zakazanej. Z tego względu jego miejsce powinien zająć w urządzeniach najnowszej generacji inny czynnik: R32.
Czynnik chłodniczy R32 ro skroplony gaz, który pojawia się w najnowszej generacji urządzeniach. Posiada szereg zalet, które sprawiają, że jest chętniej wykorzystywany, niż jego poprzednik, R410A.
Patrząc na gazy chłodnicze pod kątem ekologii, R32 bije na głowę swojego poprzednika. Obserwowany w jego przypadku efekt cieplarniany jest niemal 3 razy mniejszy niż w przypadku R410A. Oznacza to, iż jego wpływ na środowisko jest znacznie mniejszy.
Z punktu widzenia użytkowników i producentów, równie dużą zaletą jest możliwość wykorzystania jego mniejszej ilości, w porównaniu do poprzednika. Cena czynnika R32 jest przy tym niższa o około 20%, co istotnie przekłada się na obniżenie kosztu produkcji klimatyzacji: zarówno dzięki cenie samego czynnika, jak i dzięki jego mniejszej objętości, niezbędnej do jej wypełniania.
R32 odznacza się także wysoką wydajnością wymiany ciepła. Dzięki temu wydajność pracy klimatyzacji wzrasta o około 15%, w stosunku do starszych modeli. Nowoczesne urządzenia mogą być przy tym mniejsze, a wymiana lub uzupełnienie gazu są łatwiejsze i tańsze.
Wpływ człowieka na środowisko naturalne jest niezaprzeczalny. Niezwykle ważne jest więc zadbanie o to, aby wszelkie negatywne efekty, jakie może wywołać, zostały zminimalizowane. Cel ten może zostać osiągnięty między innymi za sprawą działań, podejmowanych na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Z tego powodu istotne jest więc wykorzystywanie jak najnowszych technologii, w tym – przede wszystkim – nowoczesnych rozwiązań w zakresie klimatyzacji i chłodnictwa. Jednym z nich jest używanie opisanego czynnika R32, który oprócz walorów środowiskowych jest także bardziej ekonomiczny i wydajny.
Profesjonalizm usług, fachowa pomoc oraz wysoka jakość asortymentu to nasze priorytety. Pragniemy zapewnić naszym klientom możliwość dobrania najlepiej dopasowanych rozwiązań do ich potrzeb, oferując zarówno rzetelne doradztwo, jak i produkty renomowanych marek. Gwarantujemy satysfakcję, szybkość realizacji oraz pełne wsparcie na każdym etapie zamówienia. Zapraszamy do kontaktu z nami.