Ekologiczne i odnawialne źródła ciepła to jedno z poważnych wyzwań, które pojawiają się w dzisiejszych czasach podczas projektowania oraz instalowania urządzeń należących do grupy HVAC. Jednymi z tych, które wychodzą naprzeciw wysokim oczekiwaniom, są pompy ciepła. Przed ich instalacją warto zapoznać się z ich najważniejszymi cechami i rodzajami, aby wybrać tę, która rzeczywiście będzie najlepiej spełniać oczekiwania.
W przeciwieństwie do wielu innych urządzeń, pompa ciepła uznawana jest za odnawialne źródło ciepła. Tę pozytywną opinię urządzenie zawdzięcza możliwości czerpania ciepła z otoczenia, aby dostarczyć je do budynku.
Jej działanie polega na wymuszeniu obiegu ciepła w kierunku niezgodnym z naturalnym zachowaniem. Oznacza to przepływ w kierunku z obszaru zimnego do ciepłego. Oczywiście, w tym celu niezbędne jest dostarczenie energii do samej pompy: mechanicznej lub cieplnej. Z tego względu wyróżnić możemy już dwa typy pomp:
Celem wykorzystania pompy ciepła jest ogrzanie pomieszczenia w sposób jak najbardziej ekologiczny i ekonomiczny. Z tego powodu chętnie wybierane są odnawialne źródła ciepła, takie jak powietrze, woda czy ziemia. Pobierane z nich ciepło o niskiej temperaturze oddawane jest następnie z wyższą temperaturą po stronie ogrzewania.
Poznajmy bliżej, jak działają trzy główne typy pomp o różnych dolnych źródłach zasilania, czyli tych, z których pobierane jest ciepło:
Każdy rodzaj pompy ciepła przekazuje odebrane ciepło do instalacji grzewczej znajdującej się w budynku. Warto zwrócić uwagę także na ten czynnik, aby decydując się na powyższe rozwiązanie, uzyskać optymalne warunki.
Ze względu na dużą powierzchnię grzewczą i możliwość równomiernego ogrzewania pomieszczeń, coraz częściej wykorzystywane jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Jest ono także najbardziej optymalną instalacją do połączenia z pompą ciepła. Wykazuje się bowiem wysoką bezwładnością, a tym samym wydajnością. Dzięki temu można pozwolić sobie na dłuższe przerwy w pracy samej pompy, co znacząco obniża koszt ogrzewania budynku.
Przede wszystkim jest ona doskonałym rozwiązaniem pod względem ekologicznym, które może bezproblemowo współpracować z dotychczas funkcjonującymi, tradycyjnymi układami grzewczymi. Wchodzi ona wówczas w rolę dodatkowego źródła ciepła, które pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w domu.
Co niezwykle ważne, pompa ciepła pozwala jednocześnie na obniżenie rachunków. Jej wykorzystanie jest niezwykle ekonomiczne już na etapie projektowania nowego domu, gdyż eliminuje konieczność wybudowania choćby magazynu na materiał opałowy. W następnej kolejności znikają koszty zakupu tego materiału w dobrej jakości.
Dobrze zoptymalizowana pompa ciepła pracuje przy niskim zużyciu energii elektrycznej. Co więcej, odznacza się wysoką żywotnością, która gwarantuje jej długa pracę bez ponoszenia kosztów związanych z renowacją.
Urządzenie warto wybrać również ze względu na czynnik ekologiczny. Korzystając z naturalnych, odnawialnych źródeł energii i minimalizując emisję szkodliwych produktów, pompa ciepła jest rozwiązaniem przyjazny środowisku. W niedalekiej przyszłości może to być jeden z najważniejszych czynników, decydujących o wyborze źródła ciepła, a wcześniejsza inwestycja w ekologiczne urządzenie gwarantuje, iż nie pojawi się konieczność szybkiej modernizacji układu.
Na koniec warto dodać, iż po zoptymalizowaniu parametrów, pompa ciepła może pracować praktycznie bezobsługowo. Jej zaawansowany model może być jednocześnie odpowiedzialny za chłodzenie budynku latem, co przekłada się na jeszcze większy komfort jego użytkowania.
Profesjonalizm usług, fachowa pomoc oraz wysoka jakość asortymentu to nasze priorytety. Pragniemy zapewnić naszym klientom możliwość dobrania najlepiej dopasowanych rozwiązań do ich potrzeb, oferując zarówno rzetelne doradztwo, jak i produkty renomowanych marek. Gwarantujemy satysfakcję, szybkość realizacji oraz pełne wsparcie na każdym etapie zamówienia. Zapraszamy do kontaktu z nami.